Menedżerskim okiem,  Perspektywa rekrutera,  Rozwój zawodowy

Wybierz sobie szefa

Miałam w swoim życiu zawodowym kilkoro przełożonych. Od niektórych nauczyłam się wiele, od innych mniej. Często nie wiedziałam, czego właściwie od nich oczekiwać. Nikt mnie o to nie pytał, a ja byłam zbyt zadowolona, że dostałam pracę, żeby się nad tym zastanawiać. Dziś wiem, że dostawałam od przełożonych więcej lub mniej niż potrzebowałam w danej chwili i nie zawsze korzystałam z tego, co mi oferowali. Może mogłabym dziś być w innym miejscu zawodowym? Tego się już raczej nie dowiem. Dzięki nim miałam jednak pracę taką, jaką chciałam mieć lub podejmowałam decyzję o zmianie, kiedy widziałam, że z danym szefem mi nie po drodze. Bo dla mnie szef jest właśnie tym, czego potrzebuję w pracy. Nie zrozum mnie źle: oczywiście, że potrzebuję też innych ludzi. Ale jeśli szef wesprze mnie w codziennych bieżących zadaniach, pozwoli w spokoju zaplanować działania na przyszłość, a czasem skoryguje moje zapędy – to daje mi to energię do pracy i zadowolenie, że jestem we właściwym czasie i miejscu zawodowym.

W trakcie rozmowach rekrutacyjnych proszę kandydatów: opowiedz mi o swoim szefie. Jaki jest, co cenisz w tej relacji, co jest dla Ciebie ważne? Zadaję te pytania po to, żeby wiedzieć, kim szef ma dla Ciebie być. Chcę wiedzieć, czy mam szansę dopasować Twoje oczekiwania do stylu pracy managera, z którym prowadzę rekrutację, jeszcze zanim się spotkacie na bezpośredniej rozmowie. Bo szef jak nikt inny  determinuje Twoje zadowolenie z pracy i satysfakcję z życia zawodowego w ogóle.

Moi rozmówcy nie zawsze wiedzą, czego wymagają od przyszłego szefa. Bo trochę im głupio stawiać wymagania, kiedy chcą zmienić pracę. Tymczasem ja patrzę na to w ten sposób: odpowiedni szef jest dla Ciebie zabezpieczeniem tego, że zmiana pracy Ci się uda. Dlatego zachęcam na każdym etapie rozmów: nie bój się mówić otwarcie, czego potrzebujesz, czego Ci zabrakło wcześniej i tego co dziś jest dla Ciebie ważne.

Znasz to powiedzenie, że ludzie przychodzą do pracy do firmy, a odchodzą od szefa? Z moich doświadczeń wynika, że jeśli pracownik myśli o zmianie pracy i ma problem z firmą, najczęściej ma problem z szefem. Kiedy dostaje cele, których nie da się wykonać, nie ma wsparcia, a na widok połączenia przychodzącego z numeru telefonu szefa drżą ręce lub głos (z irytacji lub strachu), nie jest dobrze. Czy przy zmianie pracy stać Cię na ryzyko, by spędzać 40 godzin tygodniowo współpracując z niewłaściwym człowiekiem, od którego zależy Twoje samopoczucie, zadowolenie z pracy, zarobki?  

Chociaż na rozmowie rekrutacyjnej zwykle nie mówi się źle o obecnym szefie, słyszę czasem trudne historie. Malują mi się obrazy skutecznych, ale agresywnych i wyniosłych ludzi. Nierzadko manipulujących i rywalizujących ze swoimi podwładnymi. Ich miarą sukcesu zwykle są ego, pozycja, władza. To przygnębiająca świadomość. Czasem aż trudno mi uwierzyć, że te sytuacje naprawdę mają miejsce. 

Na szczęście, coraz częściej słyszę też o liderach, którzy budują ludzi. Sprawiają, że można pracować komfortowo i czuć się pewnie w miejscu, w którym się jest. Uważam, że do nich należy przyszłość. Wiele firm to rozumie i od dawna inwestuje w rozwój liderów, w ich umiejętności bycia uważnym na potrzeby pracowników i budowania kapitału dobrego miejsca pracy, gdzie ludzie lubią ze sobą pracować i wspólnie osiągają sukcesy zawodowe.

Jest wielu kandydatów, którzy mówią wprost, że chcą pracować z osobami, które są otwarte na swoich pracowników, dają im miejsce na budowanie relacje opartych na komunikacji i regularnej, skutecznej informacji zwrotnej. Marzą im się szefowie, którzy doceniają wysiłki i nagradzają je. Którzy słuchają ludzi, są empatyczni i autentyczni. Dlatego kiedy kandydat mówi mi, że chce mieć szefa, który na pierwszym miejscu stawia ludzi, myślę sobie: wie, co mówi. Taki szef to skarb. Daje przestrzeń do rozwoju i zatrzymuje wartościowych ludzi w firmie. Dla takiego szefa nierzadko zrezygnujesz z innej oferty pracy, zaciśniesz zęby przy zmianach firmowych lub przełożysz termin urlopu na inny. Bez jakiegokolwiek poczucia straty.

Jakiego szefa chcesz spotkać na swojej drodze? Jak sprawdzisz, czy to właśnie jest osoba, z którą chcesz współpracować? Warto przemyśleć ten temat przed rozmową z rekruterem lub nawet jeszcze wcześniej, przed wysłaniem CV. Od Twojej odpowiedzi może zależeć więcej, niż myślisz. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *