Perspektywa rekrutera

Po zwolnieniu z pracy

Kiedy wiele lat temu straciłam pracę, najtrudniej było mi przetrwać pierwsze myśli, a właściwie pytania do samej siebie. Co zrobiłam nie tak? Dlaczego ja? Czy to moja wina? Co mogłam zrobić, żeby mnie to nie spotkało? Co teraz zrobię?

Po wieloletnich rozmowach z kandydatami wiem, że na stratę pracy trudno jest być przygotowanym. I takie wydarzenie zawsze wybija z pewnego rytmu życiowego. Bo zupełnie inaczej jest, kiedy to Ty podejmujesz decyzję, a inaczej, kiedy ktoś podejmuje ją za Ciebie. W czasach pandemii i upadających branż może być Ci dodatkowo trudno uzyskać wsparcie, bo „wszyscy tak teraz mają”. Nie poddawaj się. Wszyscy to nie Ty. Zrób dla siebie to, co dla Ciebie najlepsze.

Dziś powiedziałabym sobie tamtej:  

  • Odetchnij i przeanalizuj, co się właściwie stało. Porozmawiaj z kimś życzliwym, kto umie słuchać i uporządkuj swoje myślenie o tej sytuacji. Daj sobie czas. Pomyśl, co ta sytuacja Ci daje, a co odbiera. Dopuść myśli, że Twoje życie może od dziś wyglądać inaczej.
  • Pomyśl o blokadach, które mogą Ci przeszkadzać w opanowaniu sytuacji. Czasem to będą silne emocje, bo utrata pracy jest poważnym stresorem. Smutek, złość, rozczarowanie, frustracja, gniew, ból, rozpacz, poczucie bycia odrzuconym a nawet ulga lub ekscytacja nowym stanem rzeczy mogą mocno wpłynąć na podejmowane przez Ciebie decyzje i działania. Dlatego zachęcam do dania sobie szansy i „ułożenia się” z emocjami w taki sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy. Jedni jadą w góry pochodzić kilka dni po szlakach, inni na siłowni robią formę życia, jeszcze inni przepłaczą dwa weekendy z butelką wina, ktoś leci na wakacje, a ktoś jeszcze prosi bliską mu osobę, żeby przećwiczyła z nim jeszcze raz rozmowę, w trakcie której został zwolniony. Przeżyj tę stratę najlepiej jak umiesz. Potem będzie Ci dużo łatwiej neutralnie wypowiadać się o danej sytuacji i na rozmowie rekrutacyjnej powiesz dokładnie to, co chcesz powiedzieć, a nie to, co w Tobie krzyczy.
  • Sprawdź, jak ta sytuacja wpłynie na Twoje poczucie bezpieczeństwa. Upewnij się, czy masz oszczędności, na kogo możesz liczyć, kto Cię wesprze finansowo i duchowo, kiedy poszukiwanie pracy się przedłuży, z czego możesz zrezygnować, co możesz odłożyć na później. Wyznacz, do kiedy mniej więcej musisz zdobyć nowe źródło zarobkowania i zapisz tę datę: pomoże Ci przy opracowywaniu planu.
  • Przygotuj plan działania. Albo dwa. Pomyśl, czy i jak będziesz szukać nowej pracy. Zbierz informacje, z kim możesz o tym porozmawiać, kogo możesz się poradzić, kto może Ci pomóc, kto może Cię polecić, kto może wiedzieć o jakichś nowych ofertach pracy dla Ciebie. Nastrój radary na hasło: praca. Określ, jaka ona ma być, gdzie, kiedy ma się pojawić, co ma Ci dać. Jeśli szukasz, niech wszyscy o tym wiedzą.    
  • Podsumuj swoje umiejętności i talenty. Spisz rzeczowo i na tyle bezstronnie, na ile potrafisz kim jesteś zawodowo. Zobacz, co umiesz, co wiesz, jakie kompetencje masz. Dopisz do listy to, co powiedzą Ci bliscy i przyjaciele. Zapewniam Cię, że ich spostrzeżenia będą czymś wyjątkowym uzupełniającym Twój profil. Przymierz się do rynku pracy: porównaj siebie do innych ludzi o podobnej do Twojej pozycji zawodowej (np. na LinkedIn) i zobacz, ile ofert pracy na podobne stanowisko jest obecnie publikowanych w sieci.

To byłyby rady dla mnie, ale zdaję sobie sprawę, że nie są to rozwiązania uniwersalne. Czasem sytuacja jest tak trudna, że trzeba poprosić o pomoc terapeutę, psychologa lub psychiatrę, żeby poradzić sobie ze stratą pracy. Warto prosić o pomoc i zrobić wszystko, by ją uzyskać. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego.

Piszę to z perspektywy rekruterki, która od wielu lat rozmawia z kandydatami o pracy zawodowej.  Mam za sobą rozmowy z osobami, które straciły pracę z dnia na dzień, dlatego wiem, że tych kilka prostych wskazówek może być dobrym początkiem nowej drogi zawodowej. 

Na innym przystanku w naszej podróży opowiem Ci, jak dobrze szukać pracy.wiele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *