Rozwój zawodowy

Czym jest droga do pracy?

droga w górach
Kiedy pokazałam nazwę tego bloga bliskiej mi osobie, dostałam życzliwy komentarz: „brzmi jak nazwa dla nawigacji z dojazdem do pracy”.

Skojarzenie w punkt.

Kiedy chcesz gdzieś dojechać, zwykle wpisujesz dane w nawigację. Otrzymujesz w odpowiedzi kilka wersji dróg. Masz wybór i decydujesz, którą trasą chcesz dojechać do celu.

W przypadku drogi zawodowej nie zawsze wiadomo, co ma być celem podróży. Czasem cel zmienia się kilkukrotnie. Albo ruszasz w drogę bez konkretnego celu.

A drogi są różne. Proste, krótkie, szybkie. Czasem droga jest kręta i wyboista i musisz mieć wiele przystanków. Czasem droga jest nieoczywista: mimo, że wszyscy rekomendują jedną, Ty się upierasz na inną. Miewasz przy tym momenty zwątpienia, rozczarowania, frustracji i wstydu lub nawet złości, gdy masz same niepowodzenia. Jedni idą pieszo, inni na skróty, jeszcze inni okrężną drogą. Ktoś jedzie, ktoś pędzi, a ktoś hamuje przed każdym zakrętem. Ile dróg, tyle sposobów na ich pokonanie.

Czasem nie ma drogi, bo też nie każdy musi ją mieć.

Jestem jednak pewna, że budowanie ścieżki zawodowej można zacząć w każdym momencie życia zawodowego. Również, a może nawet zwłaszcza wtedy, gdy masz już pracę, która w jakimś sensie Cię uwiera. W życiu podejmujesz zwykle szereg decyzji, które powodują, że dziś jesteś w tym, a nie innym miejscu zawodowym. Czy to miejsce jest celem Twojej drogi? A może tylko przystankiem na uporządkowanie myśli i planu działania?

Nie wiem, czy znajdziesz tu sposób na wybranie najlepszej drogi zawodowej dla siebie. Może tylko zerkniesz na to, o czym piszę i pójdziesz dalej. Nie szkodzi. Przystanek w podróży ma pozwolić odpocząć i zebrać energię na kolejny etap drogi. Nie zawsze będzie to droga od jednych świateł czerwonych do następnych, ale ważne, żeby wiedzieć, w jakim kierunku się podąża.

Wierzę, że czasy nieświadomie wybieranej pracy już mijają. I że czeka nas prawdziwa rewolucja na rynku pracy. A że każda droga zaczyna się od pierwszego kroku, zapraszam do wspólnej podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *